Zašto 2200K?
Znanstvena istraživanja su već odavno pokazala štetan utjecaj plavog spektra po okoliš – kod ljudi to je znatno negativniji utjecaj na produkciju hormona melatonina koji regulira cirkadijski ritam. Većina kukaca je osjetljivija na plavi spektar nego na crveni, a plava boja se puno više raspršuje u atmosferi od crvene – zato je nebo po danu plavo. Svjetlosno onečišćenje LED rasvjete se vidi s većih udaljenosti od stare žućkaste natrijeve rasvjete.
Na grafovima možete vidjeti spektar LED svjetiljki raznih koreliranih temperatura boje svjetla. Temperatura boje svjetla se izražava u kelvinima i tek nam okvinro govori nešto o boji koju svjetiljka emitira. Za detaljniju analizu je potrebno pogledati točan emisijski spektar. Svim LED svjetiljkama je karakterističan veliki “špic” u štetnom plavom dijelu spektra. On je najmanji kod LED svjetiljki 2200K. Takve svjetiljke daju toplu boju svjetla, ali i dalje vjerno reproduciraju sve boje okoline jer svjetiljka i dalje ima kontinuiranu emisiju u cijelom području spektra. Ta vjernost reprodukcije boja se naziva “color rendering index”, CRI. Veća vrijednost znači i vjernije boje. Visokotlačni natrij (stara žućkasta rasvjeta) ima CRI do 40, dok LED 2200K može imati 70-80. Argument koji je naveden u “obranu” 3000K LED (” Dodali su da će sadašnja rasvjetna tijela, tople bijele boje, neusporedivo više uklopiti u boju ostalih materijala nego boja od 2200K (narančasta) koju nalaže novi zakon.”), dakle, ne stoji.
Zaista, LED svjetiljke manjih koreliranih temperatura boje svjetla troše nešto više električne energije. Treba zapramtiti da potrošnja struje s ekološkog aspekta nije glavni argument u javnoj rasvjeti! LED rasvjeta u odnosu na natrijevu donosi uštede od 70%, pa i više. Ako natrij troši 100, 3000K LED troši 30. Razlika u 15% većoj potrošnji znači da će 2200K LED trošiti 34.5, što je zanemarivo s obzirom na benefite na okoliš koji proizlaze zbog smanjene emisije plavog spektra.
Apsurdno je vidjeti kako se projektanti rasvjete igraju ekologa. Zakon je jasan, zaštićena područja nisu bezveze pod zaštitom, a jedan od važnih elemenata zaštite okoliša je svjetlosno onečišćenje. Kao što je potrebno poštovati nekakve konstrukcijske i tehnološke zahtjeve, tako je potrebno poštovati i ekološke koji su, između ostaloga, određeni zakonom. Zamislite da se na Plitvicama dozvoli postavljanje svjetlećih reklamnih panoa uz slapove ili da ih se osvjetljava dekorativnom rasvjetom? Ono što očito ne možemo zamisliti je da se riješimo balkanskog mentaliteta i prihvatimo bar malo moralne odgovornosti za milijune koji će se doslovno baciti u smeće zbog obavezne promjene rasvjete na mostu koji još nije niti u upotrebi.
1 komentar