Projekt modernizacije javne rasvjete na Jarunu je školski primjer greenwashinga – zavaravanja javnosti da se radi o “ekološkom” projektu, iako je stvarnost potpuno drukčija. Ukratko, radi se o ekološki vrlo štetnom projektu koji će znatno povećati svjetlosno onečišćenje. Bajke o “uštedama” su nebitne – radi se zamjena prastarih neefikasnih natrijevih svjetiljki. Čak da je električna energija u potpunosti besplatna, problem je upravo u svjetlosnom onečišćenju jer uvođenje umjetne rasvjete predstavlja poremećaj ekosustava. Zbog toga treba koristiti minimalne intenzitete koji su opravdani i dovoljni za orjentaciju i sigurnost građana – zapamtite, nikad ne zagovaramo apsolutno gašenje rasvjete!
Kako znamo da se vrlo vjerojatno radi o korupciji?
Da “osvijetlimo” slučaj, treba krenuti kronološki. Za projekt obnove rasvjete na Jarunu objavljen je javni natječaj 2021. godine. Na poveznici možete vidjeti da je bilo brojnih dodatnih upita gdje su čak i neke firme koje se bave rasvjetom prosvjedovale protiv pretjerane količine i intenziteta javne rasvjete. Tad još nije bilo niti govora o ukidanju prometa motoriziranim vozilima. Jedan od komentara možete vidjeti ovdje:
O štetnosti projekta se tada naveliko pisalo u medijima (T-portal, Večernji list) jer za jedno rekreacijsko područje jednostavno nije primjereno postavljati svjetlotehničku klasu prometnice M3 kao za neku brzu cestu. Na Jarunu je promet minimalan, u kasnim noćnim satima praktički nema nikoga, niti automobila, niti rekreativaca.
Od projekta se na kraju odustalo, što zbog brojnih nepravilnosti, što zbog pritiska javnosti. Međutim, u studenom 2023. godine osvanuo je novi natječaj modernizacije rasvjete na Jarunu. Uvidom u dokumentaciju odmah je bilo jasno da se radi o potpuno istom projektu kao na natječaju 2021. godine. Nevjerojatno, jer gradonačelnik Tomašević je u travnju 2023. godine najavio potpuno ukidanje motoriziranog prometa na Jarunu!
Kako je moguće da se ide s projektom za pješačku zonu gdje su intenziteti pretjerani čak i za cestu gdje su automobili dozvoljeni? Projekt je u siječnju 2024. odobren i dodijeljen Elicomu. Treba li crtati da se tu najvjerojatnije radi o čistoj korupciji, odnosno korištenju zadnje prilike da se na Jarun uvalja što je moguće više rasvjete?
Dodati ćemo još jednu napomenu – 24.2.2023. stupili su na snagu posljednji pravilnici u sklopu Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, o čemu smo tada pisali. Po zakonu, grad Zagreb i jedinice lokalne samouprave imale su rok od 12 mjeseci za određivanje zona rasvjete i donošenje plana zamjene javne rasvjete. Dakle rok za određivanje zona bio je 24.2.2024.
Još jednom, projekt, isti onaj iz 2021. s debelo pretjeranim intenzitetima je u siječnju 2024. dodijeljen Elicomu. Ako ovdje nije primjereno napisati “pametnom dosta”, onda je to samo zato što i budale mogu shvatiti da se radi o maksimalnom izvlačenju love u zadnji čas. Naše love. Za instant zaradu nekoj firmi koju nije briga za ikakvo očuvanje okoliša koje će trajati idućih nekoliko desetljeća.
Treba li nacrtati?
Počnimo s projektnom dokumentacijom gdje je doslovno navedeno da će se tijekom noći koristiti maksimalno dopuštene vrijednosti. MAKSIMALNO!!! Znači, na Jarunu će nakon zakonom obaveznog smanjenja intenziteta (svjetlostaj, članak 3, točka 25.) rasvjetljenost biti kao na autocesti, na Slavonskoj aveniji, a pješačke staze svijetliti će kao Trg bana Jelačića!
Bolesno.
Slijedi tablica po kojoj se određuju kriteriji za svjetlotehničku klasu prometnice. Cesta oko Jaruna je dugačka više od 6 km, na kojoj su parkirana vozila dozvoljena na dionici dužine oko 700 metara. I sve to prije nego je najavljeno ukidanje prometa! Lijevo je klasa prometnice određena projektom, na desnoj slici je realna situacija, a na kraju je tablica s intenzitetima:
Intenzitete rasvijetljenosti prometnica možete vidjeti u prvom stupcu. Nije niti potrebno da znate vrijednosti cd/m2 (kandela po kvadratnom metru), no lako je vidljivo da je prometnica M3 3x većeg intenziteta od klase M6! Dodajmo još da je u Zagrebu većina prometnica klase M4, da je Zakonom o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja zabranjeno korištenje klase M1 i na kraju – da je motorizirani promet Jarunom ZABRANJEN!
Što je s rasvjetom za pješake i rekreativce?
Naravno da je na Jarunu itekako potrebna javna rasvjeta! U projektu je navedena klasa pješačke rasvjete P2. Kao kod motoriziranog prometa, klase idu od P1 do P6. Nemojte da vas uplaše te misteriozne klase, i ovdje se radi o tablici koju može ispuniti svako dijete viših razreda osnovne škole. Probajte sami – zbrojite bodove, rezultat oduzmite od broja 6 i dobijete svjetlotehničku klasu.
Računajući konzervativno, dobili smo dobili P4, ako realno stavimo “use intensity” po noći kao “quiet” i/ili “ambient luminance” kao “low”, dobije se klasa P5 ili P6. Ni u ludilu se ne može odrediti klasa P2!!! Usput, u Zagrebu je više od 80% pješačkih staza i dispozicija klase P3 ili manje – kako je moguće odrediti da pješačke staze na Jarunu bliješte više od većine grada?
Sigurnost?
Da, apsolutno nam je u gradu potrebna sigurnost. U ljudskoj je prirodi da nas je strah mraka i čudovišta koja tamo vrebaju. Kontraintuitivno je, ali snažnija rasvjeta smanjuje sigurnost na inače tamnim lokacijama! Kako to? Razmislite, logično je – veći intenzitet stvara veći kontrast s tamnim okolišem. Netko tko vas uhodi će se lakše sakriti u obližnjem grmlju dok vama u oči bliješti LED svjetiljka i zasljepljuje vas! Vaš vid će se lakše prilagoditi tamnom okolišu ako je pješačka staza slabije osvijetljena, pa ćete uspjeti uočiti i okoliš koji bi vam inače djelovao potpuno mračan.
Na sjevernom dijelu malog jezera prije par godina je postavljena LED rasvjeta na novo sagrađenoj pješačkoj stazi. Na toj stazi izmjerili smo veći intenzitet nego na glavnoj prometnici!
Sad zamislite tako osvijetljene sve pješačke staze, prometnicu još većeg intenziteta…bolesno.
Izgovori, izgovori (greenwashing)
Što kažu iz grada? Zapravo trenutna zagrebačka vlast uopće ne razumije promjem svjetlosnog onečišćenja. Probavljaju ono što im servira rasvjetna industrija – kao da McDonalds određuje meni “zdrave prehrane” za sve zagrebačke vrtiće i škole. Kao da zabijaju glavu u pijesak i ne žele shvatiti štetnost ovakve politike preosvjetljavanja grada koji već i sada ima 3x veće svjetlosno onečišćenje od Beča u kojem živi 2x više stanovnika. Izgovori su toliko apsurdni da ih pas s maslom ne bi pojeo. Neki od njih navedeni su u ovom članku portala Index:
- “Jarun nije park prirode”
Ovo sve govori o odnosu prema prirodi. Grad doslovno NE ŽELI zaštititi prirodu ako to nije određeno zakonom!!!
- “Novi sustav omogućuje regulaciju intenziteta tijekom noći na 70% i na 40% početne snage”
Regulacija intenziteta je ZAKONSKA OBAVEZA! Zaboravili su napisati da se intenzitet smanjuje na maksimalno dopuštene vrijednosti bilo gdje u državi, znači za vrijeme svjetlostaja Jarun će bliještati kao Slavonska avenija ili autocesta (na kojoj rasvjeta uopće nije potrebna!)
- “Treba pružiti sigurnost građanima”
Bullshit. U gluho doba noći na Jarunu doslovno nema nikoga, a već smo objasnili da preveliki intenziteti bliještanjem rasvjete smanjuju sigurnost šetača. Na Jarunu će biti 500 svetiljki za nula stanovnika. Grad Jastrebarsko sa svojih 15.000 stanovnika ima oko 3.500 svjetiljki!
- “Manjom potrošnjom električmne energije smanjuje se emisija CO2”
Čisti greenwashing. Javna rasvjeta može biti na solarnu energiju pa neće trošiti struju niti posljedično proizvoditi CO2. A zamislite koliko bi bila manja potrošnja da su intenziteti 3x manji, kao što bi bilo realno? Ili da je na Jarunu 200 umjesto 500 svjetiljki?
- “Rasvjeta će biti manja nego što je u drugim europskim zemljama”
Čista, bezobrazna, besramna laž. Već smo naveli da Beč ima 3x manje svjetlosno onečišćenje od Zagreba. Gradski uhljebi očito računaju na to da zagrepčani ne putuju izvan Hrvatske. Postoje uređaji za mjerenje svjetline neba, i sve to se da vrlo lako provjeriti.
Rješenje?
Ne, rješenje nije “ajmo provesti projekt ovakav kakav je sad, pa ćemo po potrebi smanjiti intenzitet”. Svi dobro znamo da kad se jednom postavi rasvjeta, šteta je nepopravljiva idućih minimalno 30-40 godina. Ovaj projekt rasvjete na Jarunu je ekstremno štetan po okoliš, sigurnost i budžet grada Zagreba. Projekt treba napraviti bez žurbe, kvalitetno, smanjiti intenzitet i količinu javne rasvjete na rekreacijskom području gdje je promet zabranjen i gdje noću praktički nema nikoga. Polovična i na brzinu sklepana “rješenja” su rezultat očito i dalje sveprisutne korupcije u gradu.
Ako vas nije briga za Jarun, za par godina će ovakvi projekti osvanuti pod vašim prozorom, kao što nas sa svih strana siluju LED ekranima.
Nemojte reći da niste bili upozoreni.