Novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja je industriji rasvjete prezentiran u rujnu na konferenciji o učinkovitoj rasvjeti. Za izradu novog Zakona se znalo i prije jer je javna rasprava do te konferencije bila već odavno dovršena, a u njoj su sudjelovali i neki iz industrije. Iz rasprave i komentara na navedenom linku jasno je da industrija rasvjete uopće ne mari za ekološke kriterije i zdravlje građana, no to je bilo i očekivano.
Usprkos tome (ili baš zbog toga?) što se za osnovna ograničenja u novom Zakonu znalo već od tada (boja rasvjete ispod 3000K, zabrana emisije iznad horizonta), u Narodnim novinama se mogu pronaći natječaji koji u potpunosti ignoriraju novi Zakon. Troše se milijuni kuna na postavljanje rasvjete za koju se točno zna da će se zbog novog Zakona morati ponovo mijenjati u sljedećih 12 godina. Time se rasvjetna industrija i općine koje su raspisale natječaje ruga vlastitim građanima i osigurava si dvostruku zaradu. Ovi natječaji su čista krađa vlastitih građana jer se svjesno postavlja javna rasvjeta protivna Zakonu. U natječajima se traži postavljanje rasvjete od 4000K, što je protivno novom Zakonu. Ograničenje od 3000K je postavljeno radi očuvanja okoliša i ljudskog zdravlja, s ciljem da se smanji emisija štetnog plavog spektra u okoliš.
U SAD-u, gdje nema nikakvog zakona o svjetlosnom onečišćenju, grad Chicago mijenja 270.000 svjetiljki s 3000K LED, a lokalni aktivisti upozoravaju da i ta rasvjeta ima previše plavog spektra, pa grad u suradnji s njima testira svjetiljke od 2200K. U Hrvatskoj se unatoč već odavno poznatim ograničenjima novog Zakona brže-bolje provode natječaji protivni Zakonu kojima se industriji rasvjete osigurava dvostruki profit.
Iz grada Jastrebarsko smo dobili informaciju da je natječaj u vrijednosti od 8 milijuna kuna, objavljen krajem listopada 2018. godine napisan u suradnji s REGEA-om, Regionalna energetska agencija Grada Zagreba, Karlovačke, Krapinsko–zagorske i Zagrebačke županije, koji su dobro upoznati s novim Zakonom. Bez obzira na to, postavljeni su zahtjevi za svjetiljke temperature boje svjetlosti 4000K. Natječaj je dostupan ovdje, a iz Jastrebarskog nam, nakon našeg upita hoće li se projekt korigirati da bude u skladu sa Zakonom, nisu odgovarali.
Upozorenje o nepravilnosti uputili smo i načelniku općine Podbablje koji je reagirao tek nakon što je projekt prijavljen Inspekciji okoliša s komentarom da je natječaj objavljen u skladu sa Zakonom, te da nema namjeru mijenjati zahtjeve. Sad, dakle, imamo situaciju gdje niti rasvjetnu industriju, niti općine, ne interesira problem dvostruke promjene javne rasvjete, jer svjesno idu protiv Zakona i tako pljačkaju vlastite građane čijim se novcima ovi projekti financiraju.
No, možda će te informacije zanimati odgovorne iz EU koji daju kredite za zamjenu javne rasvjete, budući da je prošle godine u lipnju potpisan sporazum o financiranju “ESIF kredita za javnu rasvjetu” između Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i Hrvatske banke za obnovu i razvitak.
Ovdje je popis nekih od natječaja koji zahtjevaju nabavku svjetiljki boje 4000K, što je protivno novom Zakonu. Neki od njih su objavljeni i nakon što je Zakon stupio na snagu, a svi navedeni su objavljeni kad je tekst novog Zakona bio već svima dobro poznat:
- Rab, 6000K (!!!)
- Klinča sela, 4000K
- Velika Gorica, 4000K za klasu M1 i M2
- Umag, 4000K 75W (brutalno!)
- Podbablje, 4000K
- Vinkovci, 4000K
- Knin, 4000K
- Poreč, 4000K
- Kastav, 4000K
- Rijeka, 4000K
- Đakovo, 4000K
- Vrbovsko, 4000K
- Zaprešić, 4000K za klasu M1 i M2
Ima općina koje su se ipak odlučile poštivati ograničenje od 3000K, no takve su u velikoj manjini. Po navedenom se čini da je Hrvatska među najbogatijim državama EU kad si može dopustiti dvostruko mijenjanje javne rasvjete.