Ravna gora kod Lepoglave, sa svojom visinom od 686 metara, pruža predivne panoramske poglede tijekom dana. Nakon zalaska Sunca, pomislili bi ste da utone u tamu i da će vam pružiti nesmetan pogled na noćno nebo. Nažalost, svjetlosno onečišćenje prisutno je i ovdje.

Panoramski pogled sa Ravne gore. U oči upada velika plavičasta mrlja na oblacima koju proizvode dvorac Trakošćan i prateći objekti.
Dva su razloga zašto je svjetlosno onečišćenje tako izražajno i na toj visini. Prvi razlog su neadekvatno postavljena rasvjetna tijela. Umjesto da budu u ravnini horizonta, podižu se pod kutem, te svjetlo rasipaju prema nebu. Drugi su razlog žarulje prevelike snage, pa zbog toga dolazi do velike refleksije od osvijetljenih površina. Na fotografijama se to manifestira velikom svijetlom mrljom na oblacima.

Ovaj detalj iz panorame prikazuje dvorac Trakošćan (dolje lijevo), a desno od dvorca iza brda svijetli granični prijelaz Macelj.
Uz javnu rasvjetu, veliki problem predstavlja rasvjeta koja osvjetljava arhitekturu (spomenici, dvorci, crkve…). Takav tip rasvjete u pravilu je usmjeren direktno u nebo. Zahvaljujući magli ovaj se efekt jako dobro vidi na fotografiji.
Uz sve navedeno treba spomenuti da ima i pozitivnih pomaka, pa tako od nedavno u dvorcu Trakošćan gase veći dio rasvjete, a rasvjeta se gasi i u manjim mjestima.
Za prikaz usporedbe potrebno je kliknuti na fotografiju.
U posljednjih nekoliko godina svjetlosno zagađenje u Zagorju nažalost drastično raste, usprkos trudu i ulaganju svih gradova i općina u modernizaciju javne rasvjete. Dijelom iz razloga što se uz modernizaciju često “upakira” (nepotrebno) povećanje intenziteta rasvjete te uvođenje cjelonoćne rasvjete svih površina, a ne samo gdje to ima smisla (križanja, pješački prijelazi…).
No uvjerljivo najveći uzrok zagađenja su “sigurnosni” reflektori koji se masovno, bez ikakvoga reda postavljaju oko industrijskih objekata, trgovina, skladišta, benzinskih stanica i sl. Najčešće su vrlo snažni i u pravilu su umjesto horizontalno, postavljeni gotovo okomito, te time znatan (najveći) dio svjetlosti šalju u daljinu i u nebo – protivno Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja (npr. čl.22, stavak 3) Takodjer, u mnogo slučajeva su postavljeni tako da bliješte direktno u oči vozača na okolnim prometnicama, čime krše i Zakon o sigurnosti prometa.
Ima i nekoliko primjera pravilno izvedene i upravljane rasvjete objekata, ali nažalost, to su (još) više iznimke nego pravilo.
Također, vrlo negativan primjer (suludog i protupropisnog?) osvjetljenja su čvorovi na autocesti (kao uostalom i u ostatku Hrvatske) – “grozdovi” snažnih reflektora postavljenih na jarbole i to tako da svijetle u svim smjerovima – svuda osim kamo bi trebali (pa i direktno u oči vozača, narušavajući sigurnost) – da bi ironija bila veća, najstariji čvor (Mokrice) je ujedno i najkvalitetnije osvijetljen – ne reflektorima već svjetiljkama koje svijetle uglavnom prema dolje…
Reflektore koji bliješte vozačima u oči treba prijaviti policiji. Policija uvijek reagira i pošalje inspekciju, pa ako bude nepravilnosti daje se nalog vlasnicima reflektora da ih pravilno usmjere ili uklone. Na žalost takve stvari se neće desiti same od sebe već netko treba reagirati – a taj “netko” smo mi sami. Ako imate konkretnih primjera javite se preko kontakt obrasca pa ćemo doći fotografirati.