Nedavno je u javnost došla priča o problemu javne rasvjete u Nerežišćama na otoku Braču. Ekskluzivno za Ekorasvjetu, detaljno o problemu piše Đurđa Knežević iz Nerežišća. Apsurd cijele priče pročitajte u tekstu u Jutarnjem listu gdje je problem u jednoj svjetiljki koja umirovljenoj onkologinji svijetli direktno u prozor, a načelnik ne dozvoljava da se rasvjeta modificira, iako je odavno poznato koliko je rasvjeta štetna po ljudsko zdravlje. Zanimljivo je da je izvođač rasvjete firma Jadro-lux d.o.o., ista ona koja je odgovorna za devastaciju istarske općine Bale, o čemu smo nedavno pisali.
Slijedi tekst koji nam je poslala gđa. Knežević:
Problemi Nerežišća sa svjetlosnim onečišćenjem počinju već u listopadu 2015. kad tadašnji načelnik općine (sada Ministar uprave, Lovro Kušečević) objavljuje: “Općina Nerežišća aktivno radi na projektima energetske učinkovitosti i zaštite okoliša, te upravo dovršavamo projekt kojim ćemo kompletni sustav javne rasvjete napraviti ekološki prihvatljivim i energetski učinkovitijim.” Na istom mjestu objavljuje da će trošak biti preko milijun kuna. Šire o tome možete vidjeti na službenim web stranicama općine Nerežišća.
Gotovo istovremeno, u intervjuu za Brač-online, među ostalim govori: “Postavili smo desetke klupa po našim šetnicama, stotine novih rasvjetnih tijela, a u Nerežišćima smo, PRVI U HRVATSKOJ postavili kompletnu ekološku javnu rasvjetu.”
Gospođa Smiljanka Boban, liječnica onkologinja, prva počinje upozoravati na štetnost te “ekološke javne rasvjete”, no nakon ignoriranja, prvi puta šalje pismenu predstavku – zahtjev za uklanjanje svjetlosnog onečišćenja (29. 9. 2017.) na koji ne dobiva nikakav odgovor.
Nešto kasnije, na Vijeću skupštine općine Nerežišća (studeni, 2017.), predsjedavajući “Navodi kako je upravo nabavljanje i postavljanje javne rasvjete u Općini Nerežišća projekt kojim je upravljao, koji je kontrolirao i financirao Fond za zašttu okoliša i energetsku učinkovitost čiji je cilj očivanje, održivo korištenje, zaštita i unaprijeđenje okoliša kroz energetsku učinkovitost”. Time je Općina sve nepravilnosti prebacila na Fond. Također, istom prilikom, “Općina Nerežišća upućuje proizvođaću i distributeru rasvjetnih tijela, društvu Jadro-lux.d.d., Pula, upit o unaprijeđenju ekološkog standarda javne rasvjete u općini Nerežišća nakon čijeg će se očitovanja dalje postupati.”
4. 12. 2017. – S. Boban šalje na Općinu elaborat o svjetlosnom onečišćenju i zagađenju (sa priloženim fotografijama). Kao liječnica upućena je u problematiku a također se potrudila dati i druge razne aspekte problema, obrazloživši problem sa stanovišta očuvanja zdravlja ljudi i okoliš, očuvanja kulturnih dobara i sl. Također se poziva i na “Zakon o onečišćenju RH” (NN114/11, i na internetu dostupno).
30. 1. 2018. – mađarska firma Mezel-Villkft., unutar koje je Jadro-lux. d.d. odgovara na zahtijev Općine Nerežišća sa “objašnjenjem” da je Jadro-lux. d.d radila prema Projektu (nepostojećem) a koji je izveden prema uputama Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. U tom “objašnjenju” tvrde da su svjetiljke odgovarajuće.
U istom paketu dolazi i “objašnjenje” Jadro-lux.d.d. koje se sastoji od jednog dokumenta, a taj je: “Upute podnositeljima – za izradu zahtjeva na javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost radi neposrednog sufinanciranja izrade projektne dokumentacije za projekte energetski učinkovite i ekološke javne i vanjske rasvjete”. Dakle, ne radi se o nikakvom pojašnjenju, već gotovo ruganju.
Bez odgovora Općine Nerežišća i dalje, gospođa Boban šalje (1. 2. 2018.) Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Prijavu svjetlosnog onečišćenja u općini Nerežišća. Istu Prijavu šalje Pomoćnici ministra za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i energetike Snježani Hopp i na znanje resornom ministru Tomislavu Čoriću.
22. 2. 2018. – stiže odgovor Ministarstva zaštite okoliša i energetike, koje je poslalo inspekciju koja utvrđuje “nedostatke i donosi mjere o kuljanjanju dodatnog rasvjetnog tijela nasuprot dvorišta Smilje Boban”. Nadalje određuje da se „ukloni dodatno rasvjetno tijelo postavljeno nasuprot vašeg (SB) dvorišta.” Time se ignorira opći problem svjetlosnog zagađenja u cijelom mjestu i prebacuje na pojedinačno (problem jednog kućanstva).
14. 3. 2018. – Nezadovoljna tim rješenjem, SB ponovo piše Ministarstvu Zaštite okoliša i energetike, objašnjavajući im iznova da se njezina pritužba odnosi na zagađenje cijelog mjesta, što im je bilo poznato jer je uz prvi dopis poslala svoj elaborat o svjetlosnom zagađenju CIJELOG mjesta.
Dopis je poimence uputila na višeg elektroenergetskog inspektora Srđana Vukičevića te na gospodina Dubravka Ponoša, direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Na ponovljenu predstavku nije dobila odgovor. Usput, krajem godine, direktoru Fonda Dubravku Ponošu dodijeljena je nagrada za Osobu godine, jedna od pet Godišnjih nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj u sklopu kampanje Obnovimo Hrvatsku.
14. 3. 2018. – Budući da ništa nije poduzeto, Smiljanka Boban šalje direktno sama dopis Jadro-lux. d.o.o. (dobavljač rasvjetnih tjela) ravnajući se prema dopisu iste firme općini Nerežišća, koja je od njih zatražila očitovanje. SB im ukazuje na potpuno neadekvatnu rasvjetu.
27. 3. 2018. – S. Boban se dopisom obraća i Ministarstvu kulture, Konzervatorskom odjelu Split, upućujući ih na opće onečišćenje mjesta svjetlosnom rasvjetom te osobito na štetnost takve rasvjete za kulturne spomenike (iznova se pozivajući na Zakon o svjetlosnom onečišćenju ( NN 114/11).
Odgovor Ministarstva kulture, Konzervatorskog odjela u Splitu, od 4. 4. 2018. prebacuje nadležnost nad kulturnom baštinom na Županijsku ustanovu za zaštitu prirode jer je to u njezinoj nadležnosti.
S. Boban traži na uvid projektnu dokumentaciji i atest i ne dobiva ga. Na zahtjev novinarke Slobodne Dalmacije, da dobije na uvid dokumente vezane uz postavljanje rasvjete, općina ne daje tražene dokumente. (Vidjeti u tekstu na ovoj poveznici)
Istovremeno, načelnik općine Svemir Obilinović u Jutarnjem listu izjavljuje da će se vršiti dopuna Projekta koji, imamo razloga sumnjati niti ne postoji. “I onda smo mi, je li, napravili dopunu projekta. I sad je planirano!” Također nije dostupna Dopuna fantomskog projekta, kao uostalom niti Projekt sam.
14. 12. 2018. – Ministarstvu uprave RH, N/r ministra Lovre Kuščevića podnesena je Pritužba na rad lokalne uprave općine Nerežišća, u kojoj SB upozorava na bahatost i nečinjenje Općine Nerežišća te traži nadležno Ministarstvo “da u što skorijem roku postupite prema zakonu, to jest, zahtijevate od općine da provede odluke nadležnog ministarstva te ih podučite da su oni tu za građane a ne protiv njih.”
Bez odgovora.
Istovremeno, 14. 12. 2018. upućuje na Ministarstvo zaštite okoliša i energetike dopis u kojem upozorava da se njihova „Odluka o uklanjanju dodatnog rasvjetnog tijela, ne provodi. U nekoliko navrata pokušala sam sa Općinom Nerežišća riješiti taj problem, no oni su odbijali to učiniti.”
Bez odgovora.
Cijela dokumentacija /prepiska, na koju se naslanja ova predstavka je na raspolaganju.
Interesantno je kako se redom pojedine institucije proglašavaju nenadležnim u ovom slučaju !!!?
Interesantno je kako Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Splitu nije nadležno za postavu onih čudnih “ferala” po fasadama objekta a pogotovo ne za strašnu rasvjetu na groblju i na reflektore po fasadi koji rasvjetljavaju toranj ?
Interesantno je kako gospodin načelnik tvrdi da “sviča” koju je postavila gđa. Boban ne zadovoljava !!? Kako i po kojim kriterijima je to on utvrdio ?
Interesantno je kako gospodin načelnik tvrdi da svjetiljka koju je on postavio zadovoljava !!? Kako i po kojim kriterijima je to on utvrdio ?
Nadalje gospodin načelnik izjavljuje ………… pa smo od četiri žarulje unutra ugasili dvi……..nevjerojatno !? Dakle u svjetiljci se nalaze LED čipovi ( ne žarulje ) koji svaki ima na sebi optičku leču koja usmjerava proizvedeno svjetlo u određenom smjeru. Kako je on znao da je ugasio upravo one čipove koji svjetle u prozor gđe. Boban ?
Zašto se neda na uvid gđi Boban odnosno novinarima projektna dokumentacija javne rasvjete ?
Prema Zakonu o gradnji ( NN 153/12 ) u članku 48. eksplicite piše da su sudionici u izgradnji ( koji materijalno, moralno i krivično odgovaraju zbog nepravilnosti u gradnji ) kako slijedi:
Sudionici u gradnji jesu:
1. investitor
2. projektant
3. izvođač
4. nadzorni inženjer
5. revident.
Na temelju Zakona o gradnji treba pokrenuti sudski postupak gdje će gore navedeni sudionici morati argumentirano svaki iz svoje nadležnosti objasniti zašto je došlo do ovog propusta i način rješenja problema , temeljen na struci i prema za sada još uvijek važećem Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja ( NN 114/11 )
Kada bi bilo samo malo dobre volje taj bi se problem riješio vrlo brzo i bez suda i bez tenzija ali ……………
Savjetovao ih načelniku općine da ne preuzima na sebe odgovornost za svjetlotehniku već da angažira stručnjaka za svjetlotehniku koji će vjerujem naći adekvatnu LED svjetiljku koja će zadovoljiti svjetlotehničke kriterije prihvatljive rasvjete na način da svjetli na ulicu a ništa ili podnošljivo malo na objekt gđe. Boban , da se sve to skupa ljudski objasni gđi Boban jer vjerujte LED rasvjeta može biti itekako opasna za ljudsko zdravlje ako se nekontrolirano primjenjuje !