Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Katedra za zdravstvenu ekologiju i medicinu rada i sporta, Škola narodnog zdravlja, Medicinski fakultet Zagreb i Hrvatsko društvo za zdravstvenu ekologiju pri Hrvatskom liječničkom zboru pozivaju vas na stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem:
SVJETLOSNO ONEČIŠĆENJE DANAS
9. lipnja 2022. godine, Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultet, Šalata 3, 10 000 Zagreb, 11:00 – 13:00 h, Dvorana Mašek (1. kat desno)
Svjetlosno onečišćenje, kao dosad manje percipiran oblik onečišćenja postaje sve više prisutan zbog pojava koje sežu u prirodu, poljoprivredu, sigurnost prometa, ljudsko zdravlje, filozofsko poimanje svijeta oko nas, te legislative koja se počela baviti tim problemom. Bez obzira na striktnu definiciju svjetlosnog onečišćenja kao: promjenu razine prirodne svjetlosti u noćnim uvjetima uzrokovana unošenjem svjetlosti proizvedene ljudskim djelovanjem, svako umjetno svjetlo nije jednako štetno. Kako postoje i prirodni ciklusi koji “remete” ciklus “dan-noć”, kratkotrajni poremećaju tog prirodnog ciklusa nisu za ljude i prirodu štetni, osim u iznimnim situacijama kao što su periodi prirodnih migracija, parenja i sličnog. Istraživanja utjecaja na živi svijet pokazala su da je svjetlosno onečišćenje direktno vezano uz pad broja: nekih ptica pjevica, noćnih leptira, šišmiša, vodenih kukaca, morskih kornjača, te povećanje drugih, danjih vrsta na štetu okoliša i ekonomije.
Što se samog čovjeka tiče, mnoštvo novih istraživanja pokazuju da nije samo nesanica povezana s faktorom gubitka ciklusa dan-noć, već su tu: glavobolje, hipertenzija, šećerna bolest, a na kraju i maligna oboljenja. U slijedu tih razmišljanja javlja se pojam “ekološke javne rasvjete” i smanjivanja našeg utjecaja na prirodu i ljude stručnim odabirom tipa rasvjetnog tijela, vrste svjetlosnog izvora i njegovo upravljanje tijekom noći i tijekom prirodnih ciklusa, bez dovođenja u pitanje pozitivnih strana javne rasvjete, kao što su sigurnost i estetika. Ono što iznenađuje kod računalnih simulacija je saznanje da su kut pod kojim svjetlo napušta rasvjetno tijelo i boja svjetla iznimno važna za njezino prodiranje kroz atmosferu i njen ekološki efekt. I na kraju, možda i najmanje važni, postoje i filozofsko/kulturološki, teološki i znanstveno/astronomski problemi u sadašnjoj nemogućnosti gledanja zvjezdanog neba. Na svu sreću, svjetlosno onečišćenje se bitno razlikuje od ostalih i može ga se spriječiti vrlo jednostavno, znanjem.
PROGRAM
- 11:00 Pozdravna riječ: Krunoslav Capak Ravnatelj HZJZ–a
- Andrej Mohar, Slovenija, Tamno nebo Slovenije, “Usporedba zakonske zaštite od svjetlosnog onečišćenja
Hrvatske i Slovenije“ - Aleš Šubic, Slovenija, Inicijativa za reguliranje problema vanjske rasvjete, Slovenija: “Slovenija i Hrvatska: Gubitak prirodnog i povijesnog karaktera prostora zbog neracionalnog širenja javne rasvjete”
- Korado Korlević, Znanstveno edukacijski centar Višnjan “Svjetlosno onečišćenje od astronomije do čovjeka“
- Boris Štromar, Tamno nebo Hrvatska, “Gradski i prigradski problemi svjetlosnog onečišćenja“
- Albert Cattunar, Dobrica Rončević, NZJZ PGŽ, “Zdravstveni učinci svjetlosnog onečišćenja”
- Rasprava i zaključne riječi
Moderator: Albert Cattunar
Zbog ograničenog broja mjesta u dvorani molimo Vas za prethodnu najavu elektroničkom poštom na adresu: lovro.bucic@hzjz.hr
Skup je prijavljen za stručne komore:
- Hrvatska liječnička komora HLK,
- Hrvatska komora zdravstvenih radnika, HKZR (–razred sanitarno inženjerstvo, –razred za zdravstvenu radiološko–tehnološku djelatnost, –razred za djelatnost radne terapije, –razred za medicinsko–laboratorijsku djelatnost),
- Hrvatska komora medicinskih sestara HKMS,
- Hrvatska komora fizioterapeuta HKF,
- Hrvatska psihološka komora HPK