OK, logično je. Na osvijetljenom mjestu se osjećamo sigurniji. Živimo većinom u nekakvim naseljima i potrebna nam je javna rasvjeta da se noću možemo normalno baviti raznim aktivnostima. Da se ne moramo plašiti hoće li nas nešto ili netko sazad zaskočiti.
Ljudsko oko je jako prilagodljivo raznim intenzitetima svjetla i s vremenom se može prilagoditi i vrlo tamnim uvjetima. Nažalost, noćni vid se vrlo brzo uništi ako samo na trenutak pogledamo u bliještav izvor svjetla. Što je bliještanje jače, ono nas zapravo više zasljepljuje. Ako vam u mraku netko u oči uperi baterijsku lampu, biti ćete dezorjentirani preko nekoliko minuta. Sjetite se starih krimića kad su osumnjičene u stanici zasljepljivali snažnim svjetlom dok su inspektori i očevici bili sigurni u mraku!
Upravo u toj činjenici leži jednostavno rješenje problema svjetlosnog onečišćenja u gradovima – PREVIŠE RASVJETE U TAMI NAS ZASLJEPLJUJE! Rasvjetna industrija propagira mit “što više rasvjete za sigurnost”, ali nemojte se zavaravati, niti jednu industriju nije briga za sigurnost i zdravlje ljudi ako to ne odgovara povećanju njihovog profita. Zato moramo imati zakone koji štite sigurnost radnika i građana. U rješavanju problema svjetlosnog onečišćenja odavno govorimo – treba postaviti minimalnu količinu rasvjete koja nam je potrebna, sve više od toga je kontraproduktivno! Smeta ekosustavu, uzorkuje zdravstvene probleme, nepotrebno se troši previše električne energije — i smanjuje sigurnost.
Sjetite se noćne vožnje automobilom i koliko vam smeta kad vozilo iz suprotnog smjera ima upaljena duga svjetla! Sjetite se kako vas netko u tren oka (pun not intended) može zaslijepiti baterijskom svjetiljkom dok šetate u tamnom parku. U gradovima nas plaše babarogama u parkovima, pred lokalne izbore najjeftiniji predizborni trikovi su postavljanje rasvjete i asfaltiranje. Međutim, preveliki intenzitet rasvjete ima upravo taj štetni zasljepljujući efekt! Osim toga, bliještanje najviše smeta starijoj populaciji, a takvih nas je sve više.
Zbog toga naglašavamo da u prirodno tamnim područjima (gradski parkovi, šetnice uz more, prigradska naselja, parkovi prirode) rasvjeta mora biti što manjeg intenziteta da nas ne bi zaslijepila. Svjetlost punog Mjeseca nam daje 0.2-03. luksa – mnogima bliještanja Mjeseca ometa san. U finom romantičnom restoranu glođemo kosti dobrih životinja na otprilike 5 luksa. Preveliki intenzitet javne rasvjete u parkovima samo će nam tamna područja učiniti još mračnijima! S intenzitetom manim od 5 luksa ljudski vid se može jako dobro prilagoditi i uočavati okoliš koji je izvan rasvjete. To isto ne možete postići ako vam u oči bliješti 100 luksa!
Unaprijed isprike što opet forsiramo primjer Zagreba, ali vjerujemo da vas je većina bila noću na Trgu bana Jelačića. Pogledatje fotografije u galeriji na kraju teksta.Luksmetrom ispod svjetiljke mjerili smo oko 60 luksa. Slažete se da je osvijetljenost jako dobra i prilično jednolična. Realno, da je tamo 30 luksa, malo tko bi primjetio razliku. Nadomak trgu je Tuškanac, jedini rukavac Medvednice koji se pruža do centra grada. Ako ste tamo hodali po mraku (možda ste koristili garažu?), sigurno ste primjetili koliko je šuma u okolišu mračna i pomalo nas plaši. Ispod svjetiljke mjerili smo više od 130 luksa! Dvostruko više nego na trgu!!! Preveliki intenzitet svjetla nam je od okoliša stvorio prijeteći mrak! Da je na toj lokaciji 5 luksa, bilo bi nam znatno ugodnije.
Nemojte samo o sigurnosti na cestama. Automobili imaju farove i moraju ih upaliti po mraku. Veći intenzitet rasvjete samo daje vozačima povod za bržu vožnju. Na Tuškancu se jedan red svjetiljki može ugasiti odmah sad, bez ikakvog efekta na sigurnost. Da preostale svjetiljke budu 50% intenziteta, ne bi bilo nikakve razlike, dapače, bilo bi ugodnije tamo prolaziti.
Razumijete li sad što znači kontrolirati svjetlosno onečišćenje? To ne znači “vi želite potpuno gašenje rasvjete, ajmo svi u pećine, huehue kako sam napisao smiješan komentar“. To znači koristiti minimalno rasvjete koja nam je potebna jer višak nas zasljepljuje i na to ne treba bacati novce.
BONUS INFO:na zadnje dvije fotografije je mjerenje ispod moderne LED rasvjete, također na Tuškancu, ali na pješakom dijelu uspona. Mjereno je “samo” 30 luksa, no problem LED rasvjete je iznimno veliko bliještanje koje uzrokuju sitne LED diode u svjetiljkama. Dodatno, LED rasvjeta emitira puno više plavog spektra, što ljudskom oku djeluje kao puno veći intenzitet od toplije, žućkaste rasvjete.
Prigodna pjesma: EKV, “Kao da je bilo nekad”.