Sigurno ste primjetili da su se poslijednjih godina svijetleći ekrani i osvijetljene reklame masovno proširili posvuda, beskrupulozno, bez ikakvog reda i poštovanja prema građanima, okolišu i sigurnosti u prometu. Reklame se postavljaju doslovno ljudima pred prozore, čime se prvenstveno uništava privatnost i degradira kvaliteta života u gradovima. Povećanje svjetlosnog onečišćenja je tu zapravo sekundarni problem, iako reklama ima toliko i bliješte tako intenzivno da predstavljaju ogroman postotak umjetne rasvjete koja remeti ekosustav i zdravlje građana.
Problem je civilizacijski. Orwellova 1984. ostvaruje se u praksi.
Tjeraju nas da imamo permanentno spuštene rolete, čime nas praktički na silu vraćaju u pećine i kameno doba. Ne samo to – oglašivačke tvrtke čak imaju obraz hvaliti se svojim ogromnim reklamnim ekranima postavljenim na najprometnijim križanjima u gradovima, čime značajno ometaju sigurnost u prometu. Prema statistici Eurostata, Hrvatska je na samom dnu prometne sigurnosti u EU, sa 71 poginulih na milijun stanovnika u 2022. godini. Od nas su gore samo Bugarska i Rumunjska.
Oglašivačke tvrtke čak imaju sustave koji mjere prolazak vozila i tip vozila, a oglašivački totemi imaju mogućnost detektirati da li je koji prolaznik pogledao u sam oglas! Dakle, sve je podređeno što većem ometanju pažnje prolaznika kako bi pogledali reklame. To se čak niti ne skriva jer to je, zapravo, poanta svake reklame. Nezamislivo je da se uopće dozvoljava postavljanje takvih reklama na križanjima, s eksplicitnim ciljem ometanja pažnje prolaznika koji su na križanjima svi aktivni sudionici u prometu!
Došlo je do toliko apsurdnih situacija da građani koji se pobune protiv postavljanja svijetlećih reklama praktički pred njihovim prozorima budu tuženi od strane oglašivačke tvrtke za ometanje poslovanja! Primjer jednog slučaja možete pročitati u ovom članku Jutarnjeg lista.
Da apsurd bude veći, u Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, odnosno pripadajućem Pravilniku o zonama rasvijetljenosti, dopuštenim vrijednostima rasvjetljavanja i načinima upravljanja rasvjetnim sustavima postoje zabrane i ograničenja za svijetleće reklame, no one se gotovo uopće ne poštuju. Naime, u pravilniku koji je stupio na snagu u 11. mjesecu 2020. godine postoji izričita zabrana postavljanja bilo kakvih svijetlećih reklama na križanjima. Članak 27., stavak 6 pravilnika navodi:
Oglasne ploče iz stavka 1. ovoga članka ne postavljaju se:
– u zoni prometnih raskrižja u naseljenim mjestima i izvan naseljenih mjesta
Dakle, nema “ako”, nema “ali”, nema iznimaka – postavljanje svijetlećih reklama na križanjima je zabranjeno!
Budući da “zona raskrižja” nije točno definirana, od Uprave za cestovni promet smo zatražili mišljenje, te su odgovorili sljedeće: „Zona raskrižja“ tj. raskrižje je prometna površina na kojoj se u istoj razini ili na različitim razinama križaju dvije ili više cesta ili na kojoj se više cesta spaja u širu prometnu površinu. Za određivanje granica raskrižja mogu se koristiti odredbe članka 3. Pravilnika o uvjetima za projektiranje i izgradnju priključaka i prilaza na javnu cestu („Narodne novine“ br.: 95/14.)”.
Navedeni pravilnik se može pronaći na ovoj poveznici. Dakle na raskršćima smije biti samo neosvijetljeni plakat. Realno, udaljenost od raskršća je potpuno nebitna jer ako se svijetleći ekran koji ima dinamički prijenos informacija (dakle prikazuju se animacije, bljeskaju i mijenjaju se boje) nalazi uz prometnicu na udaljenosti od, recimo, 50 metara od raskršća, s tog rasrkšća je jasno vidljiv vozačima i pješacima te i dalje itekako predstavlja opasnost za sigurnost prometa.
Maksimalna svjetlina plakata je ograničena na 20 cd/m2, bez obira na bilo koju zonu! Ako zone nisu određene planom rasvjete (kojeg bi jedinice lokalne samouprave trebale donijeti do kraja veljače 2024.), ne stoji argument da prijava nije valjana jer Pravilnik izričito nalaže maksimalnu svjetlinu od 20 cd/m2 (prilog IV, tablica 8). U trenutku pisanja ovog članka, svi svijetleći ekrani za koje znamo da su mjereni imali su svjetlinu veću od dopuštene. Vrijednosti su se kretale od 40 pa čak i više od 200 cd/m2. Za usporedbu, preporučena svjetlina monitora stolnog računala za dnevni rad je maksimalno 120 cd/m2. Fotografija pokazuje maksimalnu svjetlinu izmjerenu na ekranu na križanju Savske i Slavonske u Zagrebu. Dakle, na križanju gdje nikakvih svijetlećih reklama ne bi smjelo biti. Korišten je profesionalni luminance meter Konica Minolta LS-150.
Prijave inspekciji za svijetleće oglasne ploče koje očito krše odredbe zakona i pravilnika su rezultirale sramotnim izmotavanjima i od inspekcije i od komunalnog redarstva. Ako oglasna ploča ima izdano rješenje, to ne znači da je rješenje uopće uzelo u obzir Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Takvo rješenje je, prema tome, nevažeće. U rješenju mora pisati da je dozvola izdana skladu sa Zakonom o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Ovo je jedan od primjera odgovora komunalnog redarstva Zagreba:
Prema članku 19, stavak 2, točke 1 i 3, komunalno redarstvo, ako utvrdi nepravilnost, ima sve ovlasti narediti gašenje reklame. Također, nadležni inspektor može narediti investitoru vanjske rasvjete obavljanje mjerenja kako bi se utvrdilo je li intenzitet usklađen sa zakonom (članak 18, stavak 4, točka 7 Zakona o svj. onečišćenju). Dakle, eventualna mjerenja nisu obaveza prijavitelja!
Cijela situacija sa svijetlećim reklamama je postala apsurdna do te mjere da se izlazak inspektora na teren očito privatno prijavljuje oglašivačima i onda, eto baš slučajno, od 6 prijavljenih reklamnih ekrana njih 5 bude ugašeno. Isti dan, na svim lokacijama. To je čista sprdnja jer sporni ekrani nakon toga i dalje konstantno bliješte. Do sada niti za jednu prijavu nismo dobili informaciju je li i na koji način je ona riješena. Evo odgovor koji smo dobili od inspekcije okoliša:
Nakon svega ovoga možda vam se bilo kakvo prijavljivanje čini uzaludno. Ipak, što više bude prijava, inspekcija, komunalno i vlasti će shvatiti koliki je to problem. Uz ovaj članak i sažetak na početku teksta, prijava vam ne bi trebala oduzeti više od 2-3 minute vremena. Odradite građansku dužnost i pomozite u borbi protiv silovanja svijetlećim reklamama. Samo je pitanje vremena kada će i vama staviti takvu reklamu na par metara ispred prozora. Zapamtite, zakone imamo zato što nikada niti jednu industriju, pa niti mnoge pojedince, nije bilo briga za okoliš, ljudsko zdravlje i sigurnost, naročito ako im o tome ovisi količina profita i brze zarade.
Kod križanja između okretišta Savski most i Studentskog doma Stjepan Radić nalaze se dvije-tri velike svijetleće LED reklame. Sve bi trebalo prijaviti s obzirom koliko je to križanje.
Svakako prijavite.