Posljednjih dana u vijestima čitamo o izuzetnom uspjehu Zvjezdarnice Višnjan koja je prva u svijetu po broju mjerenja novootkrivenih asteroida. Međutim, zbog pohlepe rasvjetarske industrije i megalomanskih projekata, taj uspjeh će biti kratkog vijeka. Zvjezdarnica, koja je zbog financijskih teškoća zapravo tek nedavno počela s ozbiljnim radom, sagrađena je na brdašcu Tičan, nedaleko samog Višnjana. Teleskop je postavljen još 2002. godine, ali prva mjerenja obavljena su tek početkom 2018. godine.
Zvjezdarnica Višnjan ima nesreću da se nalazi u srcu Istre, okružena brojnim malim gradićima, svaki sa svojom javnom rasvjetom. Iako će se noćno nebo u Istri laiku činiti punim zvijezda, svjetlosno onečišćenje iz godine u godinu je sve veće. Zbog toga je i stara zvjezdarnica Višnjan, nakon brojnih novih otkrića asteroida, prestala s radom još 2001. godine.
U Hrvatskoj, nažalost, nije prepoznat svjetski značaj zvjezdarnice Višnjan, i nije napravljeno ništa da bi se u okolici zvjezdarnice zaštitilo noćno nebo i omogućio koliko-toliko normalan rad zvjezdarnice. Na izlazu istarskog ipsilona kod Višnjana, postavljena je gomila potpuno nepotrebnih stupova javne rasvjete. To je već dobro poznata praksa u Hrvatskoj gdje se pod izlikom “sigurnosti” okreću veliki novci za javnu rasvjetu, iako je dobro poznato da je rasvjeta na autocestama potpuno nepotrebna. Zvuči nevjerojatno, ali pogledajte sami ovaj video: Njemačka, koja ima 10x više autocesta od Hrvatske (13.000 kilometara naspram 1.300), na svojim autocestama uopće nema svjetiljki – niti na odmorištima, niti na petljama, niti na prilaznim cestama, čak niti na križanjima i kružnim tokovima koji vode do same autoceste!
Istovremeno, Njemačka po broju stanovnika ima dvostruko manje poginulih u prometnim nesrećama. Slijedeći njemački primjer, rasvjete na autocestama nema niti Austrija, a u Sloveniji je vrlo umjerena. U Hrvatskoj se čak nije mogla napraviti iznimka u slučaju opservatorija Višnjan. Staviti ovoliko rasvjete na pragu jedne svjetski poznate zvjezdarnice pokazuje koliko zapravo marimo za znanost.
Zvjezdarnica Višnjan jedina je u Hrvatskoj koja se aktivno bavi mjerenjima i otkrićima na noćnom nebu. Zvjezdarnica na Hvaru proučava sunčevu aktivnost, a ostale zvjezdarnice bave se isključivo popularizacijom. Fokus (pun intended) astronoma u Višnjanu, koje vodi svima dobro poznati Korado Korlević, je snimanje asteroida – nekad su to bila otkrića novih, nepoznatih asteroida, naročito onih koji su potencijalno opasni za Zemlji. Udar jednog asteroida može značiti ogromnu katastrofu! U mlađoj povijesti dovoljno je sjetiti se tunguske eksplozije i one iznad Čeljabinska u Rusiji. Sadašnji rad zvjezdarnice su mjerenja netom otkrivenih asteroida, kako bi im se precizno odredila putanja. Kako te fotografije otprilike izgleda možete vidjeti na ovoj fotografiji (napravljenoj amaterskom opremom) – sitne točkice (asteroidi) koji su toliko tamni da im se i s najmanjim svjetlosnim onečišćenjem smanjuje mogućnost detekcije.
Zvjezdarnica Višnjan se ovih dana može pohvaliti s najvećim brojem mjerenja asteroida na svijetu. Sad malo treba stati, zamisliti se, ponoviti: zvjezdarnica Višnjan ima više obavljenih mjerenja i od NASA-e! U Hrvatskoj i dalje nikoga nije briga – barem ne ikoga od nadređenih koji bi se mogli potruditi i pomoći smanjiti svjetlosno onečišćenje u okolici. Za usporedbu, Italija kao jedna od država s najvećim svjetlosnim onečišćenjem ima zakonom zaštićeno nebo u okolici astronomskih opservatorija – zone zaštite od svjetlosnog onečišćenja se provode u krugu od 25 km od profesionalnih opservatorija ili 15 km ako se radi o zvjezdarnicama za popularizaciju!
Na svega 8 km udaljenosti od zvjezdarnice na Tičanu nalazi se poznati istarski grad, veličanstveni Motovun:
Zašto se spominje Motovun? Zato što naš poznati “dizajner rasvjete”, Dean Skira, priprema ekološku katastrofu i potpuno uništenje noćnog krajolika – rasvjetu Motovuna kojom će se “imitirati dnevna vizura grada”!
Grandiozan projekt predviđa osvijetljenje svih zidina, svakog grma…zvjezdarnica Višnjan će nakon provedbe projekta doslovno moći staviti ključ u bravu. Takav projekt zahtjeva gomilu LED rasvjete koja svojim emisijama u plavom dijelu spektra znatno negativnije utječe na povećanje svjetlosnog onečišćenja od klasične žućkaste natrijeve rasvjete. Uspjesi zvjezdarnice bi sami po sebi trebali biti dovoljni da se u okolici dobro pazi na postavljanje rasvjete, ali ovakvi projekti nisu pogubni samo za astronomiju već i općenito po okoliš i ljudsko zdravlje. Motovun je poznat po brojnim maglama, što će uzrokovati sigurnosni problem zbog znatno slabije vidljivost po noći s LED rasvjetom, o čemu smo pisali još 2015. godine. Dobro je poznato da plavi spektar utječe na dodatno smanjenje produkcijee hormona melatonina kod ljudi, a nova istraživanja pokazuju da čak i male količine svjetla po noći potpuno eliminiraju efikasnost lijekova koji se koriste protiv karcinoma dojke.
Da apsurd bude veći. g. Skira je preko Hrvatskog društva za rasvjetu u Glasu Istre plasirao članak o “problematičnom” novom Zakonu o svjetlosnom onečišćenju koji će, navodno, ostaviti sve gradove u mraku! Članak, ne samo da iznosi potpuno neutemeljene optužbe, ignorira činjenicu (o kojoj smo također pisali) da je upravo intervencijom rasvjetara uzurpirana efikasnost tog zakona, u koji je upravo na intervenciju Skire dodana posebna stavka o rasvjetljavanju nepokretnih kulturnih dobara. Što je nepokretno kulturno dobro (ili baština)? Po definiciji Ministarstva to može biti: grad, selo, naselje ili njegov dio; građevina ili njezini dijelovi, te građevina s okolišem; elementi povijesne opreme naselja (itd.).
Da, Motovun je nepokretna kulturna baština.
Tužno je da, umjesto suradnje s ciljem postizanja kvalitetne javne rasvjete koja će biti umjerena, usmjerena i time ujedno neće uništavati okoliš (vjerovali ili ne, i to je moguće!), s čime bi mogli osigurati daljnje uspjehe zvjezdarnice Višnjan, ali i omogućila normalno kretanje noću, imamo projekte kojima se postižu sukobi i onemogućava rad naših sugrađana.
Apeliramo na pozitivno rješenje problema koje bi vrlo lako moglo zadovoljiti sve strane – po talijanskom uzoru odrediti zonu zaštite oko zvjezdarnice na Tičanu. Unutar zone zabraniti rasvjetu izvan naselja (istarski ipsilon, križanja) kao što je slučaj u Njemačkoj i Austriji; u gradovima hitno postaviti isključivo zasjenjenjenu rasvjetu koja ne svijetli iznad horizonta (gdje nam ionako nije potrebna); ograničiti boju rasvjete ispod 2200K (kao što nalaže novi Zakon u zaštićenim područjima. Dekorativna rasvjeta za spomenike i građevine? Zašto ne, dapače, neka budu umjereno (i usmjereno!) osvijetljeni, a rasvjeta se može gasiti nakon 23h kad ionako većina građana (i turista!) više nije na ulicama.
Samo se borite dalje, sa obavještavanjem i obrazovanjem širih ljudskih masa, jer je više nego očito, da ste u pravu i da nema nikakve svrhe npr. iz kulturnih spomenika raditi noćnu izložbu za onih par posmatrača i fotografa, koji če dobiti novi motiv za fotografiranje, a stanovnici i priroda će efektivno gledati stradati od tih usko usmjerenih interesa određenih lobija. I sretno zvjezdarnici i sve pohvale i čestitke za odličan znanstveni rad !
…tako je to kad divljaci “otkriju” svijetlost…. Pa onda to svoje otkriće smatraju civiliziranošću i kulturom – no, nažalost, mogu biti i opasni – eto do te mjere da se uguravaju u zakone..Ne treba im popuštati – boriti ćemo se s vama -(ako treba makar im porazbijali svaku večer sve te lampe). Jer, “Klin se klinom izbija!”, nema s njima na finjaka.